Editörden

Editörden

Cilt/Sayı

2022 33. cilt – 2. sayı

Yazar

Prof. Dr. Müfit Selim SARUHAN

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Ankara, Türkiye


2022 yılının Ağustos sayısı ile sizlerle birlikteyiz. Dergimize gösterdiğiniz ilgi için çok müteşekkiriz. Dergimizin siz değerli bilim insanlarımızın desteğiyle daha da güçleneceğine inancımız tamdır.

Birbirinden ufuk açıcı özgün ve eleştirel makalelerle sizlerle birlikteyiz. Yazarlarımızdan ricamız, Dergimize makale gönderirken yılda üç sayımız olduğunu (Nisan, Ağustos, Aralık) ve başvuruların sıraya konulduğunu göz önünde bulundurarak en az iki ay öncesinden yazılarını teslim etmeleridir.

Her sayımızda vurguladığımız üzere dergimizin uzun yıllara dayalı arşivi, bir anlamda düşüncenin serüvenini ve evrenselliğini bilimsel çevrelere bir miras olarak bırakmayı öncelemektedir. Arşivimizin zenginliği, düşünce tarihine bırakacağımız kıymetli bir mirastır.

Ülkemizin entelektüel gelişiminin ve zenginliğinin somut bir göstergesidir. Yaklaşık 36 yıllık dergi tarihimizle, dinî, felsefî ve sosyal bilimleri analitik anlama çabamızdaki özgün, özgür, özgürleştirici ve inşa edici bir birikime sahibiz. Bu ilkeler aynı zamanda dergimizin temel ilkeleridir. Arşivimiz zihniyetlerin, değişimlerin canlı bir fikir müzesi ve yapılacak araştırmaların önemli birikimidir.

Bu sayımızda Tefsir, İslâm Tarihi, İslâm Felsefesi, Din Felsefesi, Din Eğitimi, Din Sosyolojisi, Tasavvuf alanlarında makaleler bulacaksınız.

Dergimizin bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen Türkiye Ekonomik ve Kültürel Dayanışma Vakfı (TEK-DAV) adına sahibi Prof. Dr. Hikmet Akgül Hocamıza, özverili ve artan katkıları için alan editörlerimize, hakemlerimize, yazarlarımıza, makaleleri büyük bir titizlikle redakte eden Editörümüz Mehmet Deri’ye, Zeynep Çimen başta olmak üzere yazı işlerimizin tüm çalışanlarına en içten teşekkür ederim.