Editörden

Editörden

Cilt/Sayı

2021 32. cilt – 3. sayı

Yazar

Prof. Dr. Müfit Selim SARUHAN

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Ankara, Türkiye


2021 yılının son sayısı ile sizlerleyiz. Dergimize gösterdiğiniz ilgi için çok müteşekkiriz. Dergimizin siz değerli “bilim insanlarımız” ile daha da güçleneceğine inancımız tamdır.

Birbirinden ufuk açıcı özgün ve eleştirel makalelerle sizlerle birlikteyiz.

Yazarlarımızdan ricamız, Dergimize makale gönderirken yılda üç sayımız olduğunu (Nisan, Ağustos, Aralık) ve başvuruların sıraya konulduğunu göz önünde bulundurarak en az iki ay öncesinden yazılarını teslim etmeleridir.

Dergimizin en üst düzeyde indeks izlenme süreçleri devam etmektedir.

Her sayımızda vurguladığımız üzere dergimizin uzun yıllara dayalı arşivi, bir anlamda düşüncenin serüvenini ve evrenselliğini bilimsel çevrelere bir miras olarak bırakmayı öncelemektedir. Arşivimizin zenginliği, düşünce tarihine bırakacağımız kıymetli bir mirastır. Ülkemizin entelektüel gelişiminin ve zenginliğinin somut bir göstergesidir. 34 yılı aşkın dergi tarihimizle, dinî, felsefî ve sosyal bilimleri analitik anlama çabamızdaki özgün, özgür, özgürleştirici ve inşa edici bir birikime sahibiz. Bu ilkeler aynı zamanda dergimizin temel ilkeleridir. Arşivimiz zihniyetlerin, değişimlerin canlı bir fikir müzesi ve yapılacak araştırmaların önemli birikimidir.

Bu sayımızda Tefsir, Hadis, İslam Tarihi, İslam Felsefesi, İslam Hukuku, Tasavvuf, Arap Dili ve Belagatı, Din Sosyolojisi, Din Felsefesi, Din Eğitimi, İslam Siyaset Düşüncesi, Kültür Tarihi konularında makaleler bulacaksınız.

Dergimizin bugünlere gelmesinde büyük emeği geçen Türkiye Ekonomik ve Kültürel Dayanışma Vakfı (TEK-DAV) adına sahibi Prof. Dr. Hikmet Akgül Hocamıza, alan editörlerimize, hakemlerimize, yazarlarımıza, makaleleri büyük bir titizlikle redakte eden Mehmet Deri’ye, Fatma Tüfekçi, Zeynep Çimen başta olmak üzere yazı işlerimizin tüm çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.