Prof. Dr. Recai DOĞAN

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Ankara, Türkiye

1965 yılında Ankara’nın Çimşit köyünde doğdu. İlk, orta ve Lise tahsilini Ankara’da tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesine girdi. Aynı Fakülteyi 1988 yılında birincilikle bitirdi. 1993 yılında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Eğitimi Tarihi Bilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak Din Eğitimi alanında “Batıcılık Akımının Din ve Eğitim-Öğretim Görüşlerinin Değerlendirilmesi” adlı Doktora çalışmasını tamamladı. 1999’da Doçent 2005 yılında Profesör oldu.
1997 yılında 1 yıl süreyle Kırgızistan Osh Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak eğitim dersleri verdi. Kırgızistan’da bulunduğu süre içerisinde, Sovyet eğitim sistemi ve bağımsızlığını elde eden Türk Cumhuriyetlerinde din eğitimi ve öğretimi konusunda neler yapılmaya çalışıldığı konusunda araştırmalarda bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nda İlk ve Orta öğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi program geliştirme çalışmaları ile ilgili kurulan komisyonda görev aldı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ve Hitabet ve Meslekî Uygulama gibi dersler için düzenlenen hizmet-içi eğitim kurslarına eğitmen olarak katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda özellikle hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesinde görev yaptı.
Din Eğitimi alanında kitap ve çok sayıda makale ve ulusal ve uluslararası tebliğleri bulunmaktadır.
Halen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

EĞİTİM BİLGİLERİ

 1. 1983 - 1988

  Lisans

  Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Pr.
 2. 1992 - 1994

  Yüksek Lisans

  Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe Tarihi (Yl)
 3. 1994 - 1997

  Doktora

  Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe Ve Din Bilimleri (Dr)

AKADEMİK DENEYİMLER

 1. 1993 - Devam Ediyor
  Prof.Dr.
  Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Felsefe Ve Din Bilimleri Bölümü